Úvod | Charakteristika odrůd

PostHeaderIcon Charakteristika odrůd

 

Dle skladby registrovaných vinic v ČR k 31. 12. 2009 jsou zde uvedeny odrůdy zastoupené na více než 50 ha podoblasti Slovácké.


Bílé moštové odrůdy

Műller Thurgau 
Nejrozšířenější bílou odrůdou v České republice. Odrůdu vyšlechtil na konci 19. století Dr. Hermann Műller ve švýcarském Thurgau, odtud tedy název Műller Thurgau. Odrůda je rozšířena téměř po celé Evropě. Charakteristickým znakem je muškátově-broskvové aroma, v chuti svěží a příjemná.

Ryzlink rýnský
Je odrůdou původem z Německa. Odrůda nebyla dlouhou dobu oblíbena a pěstovala se pouze ve směsi s jinými odrůdami. Víno z Ryzlinku rýnského je vynikající s jemnou vůní lipového květu, citrusového ovoce s příchutí medu či zeleného jablka. 

Chardonnay
Odrůda původem z Burgundska je používána ke zrání v barikových sudech. Bývá složkou cuvées pro výrobu šumivých a šampaňských vín. Víno je povětšinou zelenožluté až zlatavé barvy. Když jsou hrozny dobře vyzrálé, má víno velmi ovocitý charakter s dotekem exotiky. V chuti je typická jemná kyselina a harmonické třísloviny.

Muškát moravský
Vznikl křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube, proto jej mnozí znají pod zkratkou MOPR. Byl vyšlechtěn ve vinařské stanici v Polešnicích u Uherského Hradiště, rychle se rozšířil po celé Moravě i v Čechách. Víno je většinou zelenožluté barvy, intenzivní květinové muškátové vůni a chuti.

Neuburské
Původem z Rakouska většinou světle zlatožluté barvy, vůně přechází od ořechů až do žlutého ovoce. S vyšší kvalitou se objevují smetanové tóny a hebkost.

Rulandské bílé
Je jednou z nejlepších a nejrozšířenějších odrůd na celém světě. Je známá pod názvem Pinot blanc, původem z Francie. Vína z této odrůdy mohou dosahovat výjimečné lahvové zralosti a jsou velmi oblíbená. Víno má typickou zelenožlutou barvu s vůní hrušky, lískových oříšků a jemné chleboviny.

Rulandské šedé
Neboli Pinot gris je také původem z Francie. Pokud se s tímto vínem správně zachází, má potenciál zařadit se k absolutní špičce. Zlatožlutá barva, ve vůni med, pomeranč a další citrusy, to jsou klasické rysy této odrůdy.

Ryzlink vlašský
Oblíbená odrůda v Evropě. Používá se jako základní surovina do šumivých vín a různých kupáží. Vína jsou většinou žlutozelené barvy. Ve vůni můžeme cítit drobné zahradní plody, někdy i rozkvetlou lesní louku.

Sauvignon
Další odrůdou původem z Francie z oblasti Bordeaux pěstovaná pod původním názvem Sauvignon blanc. Víno je zelenožluté barvy, vysoce aromatické, připomínající nádech kopřiv nebo listu černého rybízu, které se ve zralosti mění na vůni angreštového kompotu nebo dokonce broskví a exotického ovoce. V chuti by mělo být plné s bohatou strukturou a dlouhou dochutí.

Tramín červený
Původem z italských jižních Tirol. Narůžovělé hrozny produkují silně aromatická, kořenitá, plná vína s nižším obsahem kyselin. Z dobře vyzrálých hroznů mohou připomínat vůni růží.

Veltlínské zelené 
Nejrozšířenější v Rakousku a na jihu Moravy. Vlastnosti tohoto vína jsou velmi rozdílné podle pěstovaného klonu a půdy. Při správném zacházení může být Veltlínské zelené nádherné víno s projevy minerálů, koření a ovocných tonů.

 

Modré moštové odrůdy
Frankovka
Patří k nejcennějším u nás pěstovaným odrůdám. Odrůda vyžaduje teplejší polohy z důvodu časného rašení a pozdního zrání. Víno má tmavě rubínovou barvu, je hebké a příjemně kořenité, nasládle zemité s tříslovinou.

Svatovavřinecké 
Odrůda rozšířená také na Slovensku a v Rakousku. Pro Svatovavřinecké je charakteristická tmavá červená barva s nafialovělými odlesky, višňové či černorybízové aroma.

Zweigeltrebe
Vzniklo křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Odrůda je odolná proti plísním a nemocím. Má tmavě granátovou barvu s fialovými odlesky, kořenitého a ovocného aroma. Vína z této odrůdy jsou plná, hebká a jemná.

André 
Křížencem Frankovky a Svatovavřineckého. Byla vyšlechtěna ve Velkých Pavlovicích na Moravě coby odpověď Moravanů na rakouskou Zweigeltrebe. Dr. Zweigelt byl totiž znám svým fašistickým politickým přesvědčením a z tohoto důvodu u nás odrůda Zweigeltrebe, nesoucí jeho jméno, nebyla dříve popularizována. Víno má tmavě granátovou barvu, vůni po ostružinách a příjemně ovocnou chuť.

Cabernet Moravia
Mladá odrůda vyšlechtěná v Moravské nové Vsi na Moravě z odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Víno je granátové barvy s černorybízovým aroma a dobře strukturovanými tříslovinami.

Modrý Portugal
Středoevropská odrůda oblíbená i na Moravě. Víno se konzumuje mladé – martinské, bývá lehké, neutrální, harmonické a květinové.

Ruladské modré
Původem z Francie pod názvem Pinot noir. Z této odrůdy se vyrábějí i bílá vína. Ve vůni jsou typické zahradní plody až po povidla. Pro chuť je typická jemná nevtíravá kyselina a harmonické třísloviny. Vína z této odrůdy jsou vhodná k delší archivaci.

 

 

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde